Chór ExAnimo

Chór EX ANIMO powstał jesienią 1994 roku z inicjatywy Eugeniusza Myszora. Dyrygentem Chóru został Albert Orendorz, emerytowany muzyk Filharmonii w Katowicach. Następnie do grudnia 2008 roku chórem dyrygował Janusz Muszyński. Obecnie chór jest prowadzony przez Marcina Wielgata. EX ANIMO swoim różnorodnym programem reprezentuje zarówno pieśni sakralne jak i patriotyczne i ludowe. Repertuar obejmuje muzykę dawną i współczesną. Dobrany skład zespołu i zaangażowanie owocują w postaci licznych występów w kraju i za granicą urozmaicających obchody świąt, rocznic kościelnych, państwowych i gminnych. Aktualnie Chór zrzesza 21 członków.

Do najważniejszych osiągnięć zaliczamy III miejsce w kategorii chóry kameralne w Tyskich Wieczorach Kolędowych, koncert w Bazylice Cyryla i Metodego w Nitrze (Słowacja), koncert na górze Kahlenberg w Wiedniu, udział w koncertach finałowych Tyskich Wieczorach Kolędowych, III miejsce w kategorii ogólnej i nagroda specjalna za wykonanie nowego opracowania utworu na Festiwalu im. Ks. Chlondowskiego (Mysłowice), stała współpraca z Chórem Pro Arte Ecclesiastica, udział w wykonaniu Stworzenia Świata Haydna w koncercie „Na przywitanie nowego wieku i tysiąclecia” w Tychach i Bielsku Białej koncert z udziałem B. Paprockiego poświęcony pamięci A. Hiolskiego koncert w Sajószentpeter (Węgry) nagranie płyty z kolędami o. Ansgarego Maliny w Bazylice Panewnickiej, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Bazylika w Panewnikach, koncerty w Dobsinie w Słowacji, Towarzyszenie zawodowym muzykom i śpiewakom (A. Hiolski, B. Paprocki, Cz. Gałka, R. Minkiewicz, A. Gruca, I. Kłosińska, S. Olbrich, J. Frankstein) w takich dziełach jak: Stworzenie świata J. Haydna, Weihnachts Oratorium J. S. Bacha Alma Deis Creatoris W. A. Mozarta, Mesjasz J. F. Haendla, Mittlere Stationen J. Schnabelsa.

Aktualny skład chóru „EX Animo”

  • Dyrygent: Marcin Wielgat

  • Soprany: Gabriela Górny, Florentyna Kozyra, Gabriela Kozyra, Magdalena Mielcarek, Ewelina Spychała, Amanda Jastrzemska

  • Alty: Lucyna Mazurczyk, Monika Mazurczyk, Urszula Mleczko, Irena Pudełko, Danuta Wielgat, Jolanta Kolonko
  • Tenory: Andrzej Makosz, Józef Mazurczyk, Marek Tomczok, Dawid Wituła

  • Basy: Andrzej Chlebicki, Lucjan Kozyra, Jerzy Orlikowski, Witold Spycha, Michał Mazur

W dniach 22-23 października 2011 r. członkowie chóru EX Animo uczestniczyli w warsztatach muzyki liturgicznej zorganizowanych w Piasku, a prowadzonych przez dyrygenta i kompozytora Piotra Pałkę – kompozytora znanego Hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI: Nie lękajcie się W marcu 1998 roku, Piotr Pałka zdobył II miejsce oraz dwie nagrody specjalne: za najlepsze kształtowanie wokalne śpiewu zespołowego i za najlepszą metodę pracy z chórem na VII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu. Obecnie jest dyrygentem chóru mieszanego Voce Angeli, który działa przy Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie

Przez dwa weekendowe dni warsztatów, kompozytor dzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem w pracy z chórami i orkiestrą. Uczestnicy warsztatów kształtowali swój śpiew poprzez odpowiednie ćwiczenia dykcji i emisji głosu, wykonując utwory w opracowaniu prowadzącego warsztaty. Na zakończenie dwudniowych zajęć, w kościele parafialnym w Piasku odbył się koncert w wykonaniu połączonych chórów – uczestników warsztatów – pod dyrekcją Piotra Pałki.

Jesienią 2013 roku, po kilku miesiącach żmudnych przygotowań, chór Ex Animo wspólnie z Tyskim Chórem Mieszanym Presto Cantabile, wystąpił w Tychach w trzech koncertach w ramach cyklu Wielka klasyka w tyskich kościołach, wykonując Mszę Koronacyjną C-du Wolfganga Amadeusza Mozarta Czwarty i ostatni koncert odbył się 24 listopada 2013r. w kobiórskim kościele parafialnym.

Podobnie jak w tyskich koncertach, chórom towarzyszyli soliści:  Ewa TRACZ sopran,  Magdalena GOŁĄB alt, Paweł BROŻEK tenor i Paweł KONIK bas. Akompaniament realizowali: kwartet smyczkowy DELLARTE i na organach pani Dorota ADAMCZAK. Koncertem dyrygował kierownik artystyczny i dyrygent chórów: PRESTO Cantabile i EX ANIMO pan Marcin WIELGAT. Kobiórski koncert chór Ex Animo zadedykował swoim śp. dyrygentom – panom Albertowi Orendorzowi oraz Januszowi Muszyńskiemu. Jedną z części koncertu można usłyszeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=sjX6Zk5hv-4

Wiosną, 27 kwietnia 2014r. chór Ex Animo wraz z tyskim chórem Presto Cantabile, wystąpił w Kluczborku w koncercie dziękczynnym z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II. W koncercie udział wzięli także soliści: Wojciech Poprawa tenor, Marian Chrobok kwartet smyczkowy DELLARTE i Janusz Frączek na fortepianie. Organizatorem koncertu było Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Chór Ex Animo obchodzi w 2014 r. jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji chór wystąpi jesienią. w serii koncertów w Tychach, wykonując wraz z Tyskim Chórem Mieszanym Presto Cantabile kolejne dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta – Missa Brevis in C. Koncert odbędzie się także w kobiórskim kościele parafialnym.

Zimą 2015 r. chór nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Wigilijne nutki”. Nagrania dokonano w kościele Wniebowzięcia NMP w Kobiórze. Na płycie znajduje się 16 utworów. Partie solowe śpiewają: Joanna Lubańska, Mirosław Lazarek i ks. proboszcz Damian Suszka.

GALERIA ZDJĘĆ