„Śląskie Śpiewanie”
Zespoły „Kobiórsko Czelodka” ze Szkoły Podstawowej oraz „Zespół Pieśnie Kobiórzanie” działający przy GDK biorą udział w eliminacjach konkursu „Śląskie Śpiewanie”. Zakwalifikowane zespoły wezmą udział w wielkim finale 21 września w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie.
„Śląskie Śpiewanie” – przegląd im. prof. Adolfa Dygacza kultywujący górnośląskie tradycje muzyczne w tym roku obchodzi jubileusz. Trzydziesty finał jako wydarzenie artystyczne otwarte dla publiczności odbędzie się 21 września w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. Rangę jubileuszowej edycji przeglądu podkreśli konferencja naukowa poświęcona pracy twórczej prof. Adolfa Dygacza zorganizowana w dniu 20 września. W koncercie finałowym wystąpią: soliści, duety i zespoły artystyczne prezentując na scenie w Koszęcinie pieśni, zabawy i tańce z regionu Górnego Śląska.
Organizatorzy Przeglądu – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i Telewizja TVS, przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników górnośląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji „Śląskiego Śpiewania”.
Przegląd stanowi o silnym nurcie współczesnej idei kultywowania tradycji Górnego Śląska, a także o motywacji pokoleń do ocalenia muzycznych wartości naszego regionu. Od wielu lat odbierany jest z żywym zainteresowaniem i zaangażowaniem amatorskich środowisk twórczych działających w różnych częściach Polski. Formuła Przeglądu opiera się na prezentacjach scenicznych górnośląskich tradycji muzycznych – pieśni, tańców i zabaw, wykonywanych przez dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów w różnych kategoriach wykonawczych.
XXX jubileuszowa edycja wydarzenia wyeksponuje postać prof. Adolfa Dygacza – etnografa, etnomuzykologa, znawcę kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej w 110. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci Patrona Przeglądu. Założenia programowe 30. edycji uwzględniają również popularyzację twórczości Stanisława Hadyny, w 25. rocznicę śmierci założyciela Zespołu „Śląsk”, poprzez rozszerzenie repertuaru o pieśni ludowe Stanisława Hadyny opracowane dla Zespołu „Śląsk”, wpisujące się od ponad 70. lat w tradycje muzyczne naszego regionu. Rangę jubileuszowej edycji przeglądu podkreśli otwarta konferencja naukowa poświęcona pracy twórczej Adolfa Dygacza, która zostanie zorganizowana w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie w dniu 20 września 2024 r.