SPOTKANIE AUTORSKIE „VINCENT VAN GOGH – CZŁOWIEK I ARTYSTA”

Chyba nie ma osoby, która nie zna malowanych w ciepłych barwach „Słoneczników”, tajemniczej „Gwiaździstej nocy” albo urokliwego obrazu z „Tarasem kawiarni w nocy”. Te i inne wybitne dzieła holenderskiego malarza Vincenta van Gogha stały się pretekstem do rozmyślań nad krótkim, lecz bardzo twórczym życiem artysty, które w swojej najnowszej książce opisała Agnieszka Kijas.

– Jeżeli ktoś słyszał cokolwiek o Vincencie van Goghu, to najpewniej historię o tym, jak w przypływie szału holenderski mistrz postimpresjonizmu obciął sobie ucho, skutkiem czego trafił do kliniki dla psychicznie chorych – mówi A. Kijas – W istocie opowieść o jego życiu obfituje w znacznie więcej ciekawych, zagadkowych i tajemniczych momentów.
Autorka tekstu zagląda za płótna wielkich obrazów Vincenta van Gogha, by zapoznać czytelników z fascynującymi motywami działania i tajemnicami biografii twórcy. Co ciekawe, w opowieści o życiu holenderskiego geniusza spotykamy się nie tylko z Vincentem artystą, ale przede wszystkim z Vincentem człowiekiem.
– Zbyt często zapominamy, że artyści to zwykli ludzie z krwi i kości – dodaje A. Kijas. – Mają swoje radości, swojej sukcesy, ale niestety wielu z nich poznało też smak porażki. Vincent był samoukiem i choć nie doczekał się sławy, głęboko wierzył w swój talent i artystyczne powołanie. Mówił: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania”.

Na spotkaniach autorskich będzie możliwość zakupu pięknie wydanej książki w wersji albumowej, liczącej 240 stron, wraz z dedykacją Agnieszki Kijas.

***
Agnieszka Kijas – poetka, pisarka, autorka scenariuszy spektakli i dziennikarka, a przy tym wszystkim zaradna mama nastoletniej córki o wyjątkowo literackim pseudonimie Kropka. Pisała do „Dziennika Zachodniego”, „Tyskiego Magazynu Kulturalnego”, „Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego ECHO”, kwartalnika „Fabryka Silesia” i portalu tychynaszemiasto.pl . Aktualnie publikuje cykliczne felietony o malarstwie w tygodniku „Twoje Tychy” oraz na portalu Alternatywne.pl, a także prowadzi wykłady o malarstwie zatytułowane „Czwartki z paletą”. Jest autorką książek „Trzy dziesiątki BELFEgoRa”, „Kobióneria Dzieje teatru z Kobióra”, współautorką książki dla dzieci „Czytanie na drugie śniadanie”, pomysłodawczynią i realizatorką spektakli o sztuce pt. „Po drugiej stronie płótna” oraz kilku spektakli poetyckich. W maju 2018r. miała miejsce premiera jej najnowszej książki „Vincent van Gogh. Człowiek i Artysta”. Pozycja ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa SBM i jest dostępna na półkach księgarni w całym kraju. Autorka mieszka i tworzy w Tychach.

AGN KIJAS 04

You may also like...