Skat

SKAT KLUB KOBIÓR

 

15 – LECIE ROZGRYWEK SKATOWYCH W KOBIÓRZE – 2010 r.

Sekcja skata sportowego w Kobiórze świętowała 15 – lecie działalności, jednak tradycje tej gry w Kobiórze są znacznie starsze. Grę w skata nasi najstarsi gracze uczyli się od swoich ojców i dziadków i można powiedzieć, że skat pojawił się w Kobiórze i powiecie pszczyńskim prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Skat był przede wszystkim grą towarzyską, która umilała czas podczas spotkań koleżeńskich i rodzinnych. Było tak jeszcze w latach 80 tych poprzedniego wieku, aż do czasu, kiedy został powołany Polski Związek Skatowy i tzw. skat sportowy (turniejowy) PZSkat rozpoczął działalność w 1984r.

POWSTANIE SEKCJI SKATA W KOBIÓRZE

Sekcja skata sportowego w Kobiórze powstała 24 sierpnia 1994 roku z inicjatywy kilkunastu, szkaciorzy. Pierwszym Prezesem sekcji został Roman Jucha. Od tego czasu szkaciorze brali udział w różnego rodzaju rozgrywkach drużynowych i indywidualnych. Przede wszystkim skupiają się na rozgrywkach ligowych i pucharowych, które rozpoczęli w 1995 roku.
W następnym roku szkaciorze awansowali do II ligi i przebywali tam tylko przez jeden sezon. W roku 1999 została zgłoszona do rozgrywek druga drużyna, która grała w lidze okręgowej. Obecnie pierwsza drużyna w składzie: Roman Jucha, Adam Grolik, Jan Paździor i Szczepan Poloczek, zdobyła pierwsze miejsce w II lidze i awansowała w roku 2007 do I ligi, natomiast druga drużyna w składzie: Bolesław Malcharek, Alfred Trójca, Henryk Malcharek
i Bernard Malcharek awansowała do III ligi, gdzie gra do chwili obecnej.

ZNACZĄCE SUKCESY

W czasie 15 letniej działalności sportowej obie drużyny sekcji skata w Kobiórze posiadają znaczące sukcesy skatowe. Pierwsza drużyna w składzie: Roman Jucha, Jan Paździor, Adam Grolik, Szczepan Poloczek i Piotr Faroń w 2002 roku podczas eliminacji do Pucharu Polski zdobyła pierwsze miejsce i Puchar Okręgu Tyskiego, a następnie miesiąc później zdobyła Drużynowy Puchar Polski. Nie był to pierwszy sukces, gdyż obie drużyny Kobiórskie kilkakrotnie zdobywały Drużynowe Puchary Okręgu Tyskiego. BLISKO PODIUM. Po dwóch latach zmagań w I lidze zespół w składzie: Roman Jucha, Jan Paździor, Szczepan Poloczek, Adam Grolik bardzo dobrze spisywał się w rozgrywkach ligowych i ostatecznie zdobył IV miejsce (poza podium) i jak dotąd najlepsze miejsce w rozgrywkach ligowych.

INDYWIDUALNE SUKCESY

Szkaciorze sekcji skata sportowego w Kobiórze: Roman Jucha, Jan Paździor, Adam Grolik, Piotr Faroń, Henryk Malcharek, Alfred Trójca, Bolesław Malcharek, Jan Tendera, Bernard Malcharek, Roman Królikowski, Piotr Kłakus, Paweł Pyrtek, Ludwik Pawłowski, uczestniczyli w rozgrywkach o Puchar Wójta Gminy Kobiór, Przewodniczącego Rady Gminy, Dyrektora Domu Kultury oraz wielu innych indywidualnych rozgrywkach skatowych tj. Barbórka, Turniej Solidarności, Puchar Śląska, Grand Prix Polski, Turniej im. Konowala, Puchar Burmistrza Pszczyny, Puchar Sołectwa Ćwiklice, Puchar Gminy Goczałkowice, Puchar Sołectwa Piasek itp. gdzie zdobyli puchary i nagrody rzeczowe.

POWSTANIE SZKÓŁKI SKATOWEJ.

W 2004 roku przy sekcji skatowej w Domu Kultury w Kobiórze powstała Szkółka Skata dla najmłodszych Juniorów do lat 21. Młodszych juniorów fachowej gry uczył obecny dyrektor Domu Kultury Wojciech Paździor. Juniorzy kilkakrotnie brali udział w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, gdzie w 2007 roku Kamil Palasz został Pierwszym Wicemistrzem Polski, a w lutym 2010 roku Krzysztof Oltman zdobył I miejsce i został mistrzem Polski Juniorów.

OBCHODY XV LECIA SEKCJI SKATA

W dniu 29 sierpnia 2009 roku w sali Domu Kultury w Kobiórze odbyło się spotkanie szkaciorzy sekcji skata wraz z małżonkami i Wójtem Gminy Stefanem Ryt, oraz Przewodniczącym Rady Gminy Joachimem Ryguła, na którym Pan Wójt wręczył na ręce Prezesa Sekcji Romana Jucha Patent nadania medalu z okazji 15 lat Gminy Kobiór Sekcji Skata Sportowego. Skat Club w Kobiórze, dla uhonorowania działań na rzecz wspólnoty samorządowej Kobióra. Szkaciorze sekcji otrzymali pamiątkowe medale 15 – lecia, a najlepszy zawodnik 15 – lecia sekcji skata kolega Szczepan Poloczek otrzymał puchar ufundowany przez sponsora Elwirę Andrzejewską, natomiast Pan Wójt i Przewodniczący Gminy otrzymali od szkaciorzy pamiątkowe statuetki, które wręczył Roman Jucha.

image003image001image005image007image002